110 lat Lechii 06 Mysłowice!


3 września starsza ,,siostra" Kociny czyli, Lechia 06 Mysłowice będzie obchodzić aż 110 lecie klubu! Z tej okazji odbędą się uroczyste obchody, min. mecz oldboji Lechii 06 pomiędzy oldbojami Górnika 09 Mysłowice.

Kilka słów o historii

Klub Sportowy Lecha 06 powstał w 1906 r. pod nazwą Borussia 06 Myslowitz. Utworzono w nim sekcję piłki nożnej, palanta, łyżwiarstwa na lodzie i tamburyna. Przyjęto biało-czarne barwy strojów sportowych. Wybuch pierwszej wojny światowej doprowadził do zawieszenia działalności klubu. Pierwszy oficjalny mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1919 r. Kolejne lata przyniosły wiele sukcesów i rozgłosu zawodnikom Lechii.

Po plebiscycie, w marcu 1921 r., drużyna z Mysłowic została rozwiązana. Zawodnicy wrócili do Klubu Gier na Murawie 1906 r. Treningi odbywały się na piaszczystych łąkach nad Przemszą, gdzie w 1934 r. powstał nowoczesny stadion sportowy.

W 1923 r. w klubie założono sekcję bokserską. Słynnym i cenionym bokserem był Zygfryd Wende z Roździenia. Został on powołany do reprezentacji Śląska i wystąpił w Mistrzostwach Polski w wadze średniej. W 1925 r. był reprezentantem Polski w pierwszych Bokserskich Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. U schyłku lat 20. XX w. karierę w boksie zapoczątkował Jerzy Wocka, który reprezentował Lechię w wadze ciężkiej. W klubie powstała także sekcja lekkoatletyczna oraz tenisa ziemnego.

Po wybuchu drugiej wojny światowej władze niemieckie utworzyły KS Kolejowa Wspólnota Sportowa, w którym grali wychowankowie KS 06. Klub istniał do zakończenia wojny.

9 lutego 1945 r. powołano KS Związku Walki Młodych – Dom Kultury, który zrzeszał zawodników klubów sportowych 06 i 09 z drużyną piłki nożnej. Z inicjatywy jednego z członków zarządu, Alojzego Golasowskiego, klub znacznie się rozwinął i zmienił swoją nazwę na KS Lechia Mysłowice. Powstała sekcja piłki nożnej, tenisa stołowego, gimnastyki, lekkoatletyki i tenisa ziemnego.

Utalentowanych piłkarzy w Lechii było sporo. Wielu z nich pochodziło z Mysłowic. Przez klub przewinęło się także wielu wspaniałych trenerów piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, piłki ręcznej czy tenisa stołowego. Jednak najbardziej w pamięci utkwił trener piłki siatkowej dziewcząt – Stanisław Padlewski. Był on mocno zaangażowany w sportowe życie Mysłowic i swoją ciężka pracą przyczynił się do wielu zwycięstw mysłowickich siatkarek.

W historię klubu wpisał się także jego wieloletni prezes Edward Rusek, który prowadził Lechię przez prawie 30 lat (1976-2005). Prezes Rusek doprowadził do generalnego remontu stadionu sportowego z jednoczesnym przystosowaniem do organizacji zawodów dla niepełnosprawnych. Skupił się na szkoleniu młodzieży, przyciągając ją tym samym do sekcji klubu.

Kryzys w działalności klubu przyszedł w latach 90. XX w. Pozbawiony finansowego wsparcia ze strony wielkich zakładów przemysłowych, ograniczył liczbę sekcji. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska a dokładniej 3 grupy dzieci.

Dominik DoMeL Żymła