Kocina świętuje 105 lat!!!
Po lewej stary herb klubu a po prawej aktualny.
30 maja 1909 roku, dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego ,,Mysłowice" Otto Fritsch zakłada Klub Sportowy Mysłowice 1909 - czyli, obecny Klub Sportowy Górnik 09 Mysłowice.
Dzisiaj - mija 105 lat od tego wydarzenia!

Niewiele jest klubów sportowych w Polsce, które mogą się pochwalić tak długim istnieniem.
Popularna Kocina, jako jedna z naprawdę niewielu prowadziła swoją sportową działalność podczas obu wojen światowych – wiadomo nie legalnie, jak najbardziej konspiracyjnie się da, nie wszystkie sekcje - ale, jednak klub funkcjonował.

Przy Górniku 09 działało wiele sekcji: boks, tenis ziemny, hokej, motocroos, kolarstwo, szachy, lekkoatletyka, sekcja pływacka, tenisa stołowego i oczywiście piłka nożna. Te sekcje działały bardzo prężnie, klub liczył się w kraju, wychował także kilku kluczowych w Polsce sportowców i reprezentantów. Większości sukcesów sportowych Górnika 09 do tej pory nikt nie pobił (mowa o lokalnym ,,rynku", min. w piłce nożnej, ,,zero-dziewiątka" jak dotąd grała najwyżej w historii Mysłowic bo w III lidze – ówczesna liga II [pierwszy raz w sezonie 1979/80], czy sekcja hokeja gdzie drużyna Górnika 09 grała w I lidze! )

W Górniku 09 funkcjonowały także sekcje: szermierki, gimnastyczna, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki – niestety po kilku latach te sekcje upadły...

Dzisiaj jak wszyscy doskonale wiemy, sportowa duma Mysłowic prowadzi jedynie sekcję piłki nożnej, prowadzimy trzy drużyny, jedną seniorską oraz dwie młodzieżowe.
Chociaż jeszcze nie tak dawno, bo 2009 roku, w 100 lecie klubu, przy Kocinie działały sekcje tenisa stołowego oraz lekkoatletyczna.

Klub jest ZAPOMNIANY przez miasto i zaniedbany... Jednak mamy nadzieję, że już wkrótce to się zmieni...


Z okazji przepięknej, bo 105 rocznicy założenia klubu serwis www.KOCINA.com.pl pragnie złożyć wszystkim zawodnikom, działaczom, kibicom i sympatykom Górnika 09 Mysłowice najserdeczniejsze życzenia:

Aby, klub funkcjonował przynajmniej kolejne 105 lat!
Aby, na Kocinę powróciło sportowe ,,życie" miasta!
Aby, powróciły te teraźniejsze sukcesy: zwycięstwa na boisku i awanse!
Aby, klub zaczął się odbudowywać nie tylko sportowo, lecz i infrastrukturalnie!
Aby, w klubie zaczęto reaktywować sekcje, które działały przed laty!
Aby, działaczom i ludziom starającym się pomóc Kocinie nie brakło chęci i zapału do pracy!
Aby, zarząd wytrwale i z ciężką pracą zmierzał ku odbudowie Górnika 09!
I Nam kibicom cierpliwości – bo w klubie od ,,już” nie będzie wszystko idealnie funkcjonować - niestety potrzeba czasu.
I przede wszystkim żebyśmy to MY WSZYSCY - kibice, działacze, piłkarze i wszyscy inni tworzyli Klub Sportowy Górnik 09 w Mysłowicach – który może i po mału, ale krok po kroku będzie kroczył do przodu, tam gdzie był w latach swojej świetności i jeszcze wyżej.

Niech żyje Kocina!


Załoga serwisu KOCINA.com.pl


A już niebawem z okazji 105 lat Górnika 09, serwis przeprowadzi konkursy z nagrodami!

Dominik DoMeL Żymła