Nowe rewolucyjne przepisy!Śląski Związek Piłki Nożnej na nadchodzący sezon 2017/18 wprowadził ogromne, rewolucyjne i dla wielu szokujące zmiany w przepisach! Jak się sprawdzą w praktyce? Jednych cieszą a drudzy mają obawy, czas pokaże czy była to dobra decyzja władz związkowych i czy zostanie tak na stałe.

Zmiany wprowadzono na różnych płaszczyznach. Z jednej strony zmiany dobre i ułatwiające a z drugiej dosyć ekstremalne zwłaszcza odnośnie zmian zawodników podczas spotkań czy liczby młodzieżowców.


Nowe przepisy:

1. 7 zmian!
Do tej pory można było dokonać podczas meczu (liga okręgowa) 4 zmiany. Teraz będzie można ich wykonać, aż 7! Czyli, będzie mogła zagrać cała ławka rezerwowych! 4 zmiany można dokonać w drugiej połowie natomiast trzy albo w pierwszej połowie albo w przerwie spotkania.

2. Brak zawodników młodzieżowych!
Koniec ulg dla młodzieżowców! Do tej pory na boisku musiało przebywać minimum 2 zawodników młodzieżowych (Ci którzy nie ukończyli 21 roku życia). Od tego sezonu ani na boisku ani w kadrze meczowej nie musi być zawodników młodzieżowych.

3. Brak okazania badań lekarskich!
Kolejna nowość. Jeszcze w minionym sezonie kierownik zespołu przed meczem musiał sędziemu głównemu przedstawić karty zdrowia zawodników, na których widniała informacja o dopuszczeniu do uprawiania sportu oraz data ważności a takie badania są ważne także teraz! Od nowego sezonu karty zdrowia zawodnika wystarczy przedstawić w Wydziale Gier ŚLZPN przed konkretną rundą.

4. Koniec z obligatoryjnym rozgrywaniem kolejek!
Do tej pory w dwóch ostatnich spotkaniach wszystkie zespoły grające o konkretny cel (awans, spadek czy miejsce barażowe) musiały rozegrać spotkania w tym samym terminie-wyznaczonym przez władze związkowe. Od nowego sezonu przepis ten został zniesiony.A Państwo jak oceniają zmiany na nowy sezon? Jak wszystko także i te nowe przepisy maja swoje plusy i minusy a jak się sprawdzą w praktyce? Czas pokaże.


Dominik Żymła