KRÓTKA HISTORIA


GÓRNIK 09 MYSŁOWICE - Klub Sportowy Górnik 09 został założony w 1909 roku w Mysłowicach na Górnym Śląsku. Jest jednym z najstarszych klubów w Polsce.


30 maja 1909 roku, dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego ,,Mysłowice" (Myslowitzergrube) Otto Fritsch zakłada Klub Sportowy Mysłowice 1909 - czyli, obecny Klub Sportowy Górnik 09 Mysłowice, stając się zarazem pierwszym prezesem klubu.

Mysłowice 1909 na początku prowadził tylko jedną sekcję – piłkę nożną, w której skupiał głównie górników Kopalni Mysłowice. Treningi oraz spotkania na początku były rozgrywane głównie na łąkach nieopodal huty Zofia, a od 1910 roku – kiedy, to został wyznaczony teren pod boisko Górnika 09, wszyscy zawodnicy, działacze i kibice wspólnymi siłami skierowali wodę oraz muł zalegający na terenie w Parku Zamkowym do pobliskiej rzeki i razem przystąpili do prac, dzięki którym powstało pierw boisko a w późniejszym czasie stadion Górnika 09. Warto dodać, że Kocina rozgrywa w tym miejscu swoje spotkania nie przerwanie aż po dziś dzień (stadion przechodził oczywiście rozbudowę oraz modernizację).

Klub od początku istnienia był związany z Kopalnią Mysłowice, znaczną większość zawodników wszystkich sekcji stanowili pracownicy Kopalni i ich rodziny, a po nie udanych zawodach bali się przyjść do pracy w obawie przed konsekwencjami.

Niewiele jest klubów sportowych w Polsce, które mogą się pochwalić tak długim istnieniem. Popularna Kocina, jako jedna z naprawdę niewielu prowadziła swoją sportową działalność podczas obu wojen światowych - wiadomo nie legalnie, jak najbardziej konspiracyjnie się da, nie wszystkie sekcje - ale, jednak klub funkcjonował.

Przy Górniku 09 działało wiele sekcji: boks, tenis ziemny, hokej, motocroos, kolarstwo, szachy, lekkoatletyka, sekcja pływacka, tenisa stołowego i oczywiście piłka nożna. Te sekcje działały bardzo prężnie, klub liczył się w kraju, drużyna szachowa Mysłowickiej ,,zero-dziewiątki” przez wiele lat była najmocniejszą w kraju! Także w tenisie stołowym Kocina była czołowym klubem w Polsce. Nie można także pominąć sekcji hokeja na lodzie, gdzie drużyna Górnika 09 Mysłowice występowała w I lidze! Także sekcja kolarska miała wielkie sukcesy – była najmocniejszą na Śląsku, min zawodnik Kociny + Czarnecki zajął 3 miejsce w słynnym wyścigu Tour De Pologne! Były także medale mistrzostw Polskich w motocrossie.Także dwóch bokserów w barwach Górnika 09 Mysłowice zdobyło mistrzostwo Polski- Jerzy Wocka i Zygfryd Wende.

Dzięki sukcesom klubu w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, zawodnicy Kociny jeździli na zawody po całej europie i świecie.

Jeśli chodzi o sekcję wiodącą – piłkę nożna to drużyna grała najwyżej w III lidze (obecna II liga – po reorganizacji rozgrywek). Drużyna, była blisko awansu do II ligi (obecna I liga), ale w decydującym spotkaniu – ostatnim w sezonie i to z drużyną, z którą rywalizowaliśmy o awans Kocina przegrała 1-0 z GKS-em Tychy, - wtedy też upadł plany rozbudowy stadionu. Sekcja piłkarska mogła zajść dalej, jednak ostatecznie postanowiono o nie wychodzeniu po za III ligę, powodów jest kilka. Po pierwsze trzeba było wyłożyć ogromne pieniądze na rozbudowę stadionu, aby ten spełniał wymogi licencyjne II ligi (obecna I), po drugie w mieście wojewódzkim powstał GKS Katowice, który na Śląsku miał być klubem wiodącym i do tego klubu ściągano czołowych piłkarzy z okolicznych drużyn – niektórzy ironicznie nazywali Górnika 09 Mysłowice zapleczem Katowickiej GieKSy, ponieważ wielu piłkarzy z Gwarków 13 trafiło na Bukową gdzie robiło kariery, min. Franiszek Sput (wychowanek G09) który stał się legendarnym bramkarzem GKS-u. Gdyby wielu z Nich postanowiło zostać w Mysłowicach, kto wie jak potoczyłyby się losy Górnika 09 i gdzie znajdowałby się klub dzisiaj?

Górnik 09 Mysłowice wychował także kilku czołowych Polskich zawodników i reprezentantów, w piłce nożnej min: Jerzy Wijas (17-krotny reprezentant Polski), Wojciech Grzyb (wieloletni kapitan Ruchu Chorzów), czy wspomniany wcześniej Franciszek Sput.

Większości sukcesów sportowych Górnika 09 na lokalnym rynku do tej pory nikt nie pobił.

W Górniku 09 funkcjonowały także sekcje: szermierki, gimnastyczna, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki czy jeszcze na początku tego wieku sekcja żeglarska. Niestety, po kilku latach te sekcje upadły...

Z biegiem czasu kopalnia przechodziła z pod władz miasta do rąk Katowickiego Holdingu Węglowego, przez co klub zaczął upadać, bo Kopalnia Mysłowice przestała pomagać… Aktualnie przy Kocinie jest jedynie sekcja piłki nożnej (drużyna występuje w lidze okręgowej) choć, jeszcze nie tak dawno bo w 100 lecie Klubu w 2009 roku działa jeszcze sekcja tenisa stołowego i lekkoatletyki.

Największe sukcesy klub święcił w latach 50,60,70 i 80 oraz w okresie między wojennym, gdzie Górnik 09 Mysłowice min. w 1919 roku zdobył najbardziej prestiżowy Puchar w kraju, trofeum Maxa Weichmanna.

W Mysłowicach siłą przewodnią od zawsze i chyba na zawsze zostanie Kocina. Każdej sekcji kibicowało podczas zawodów wiele osób, a w piłce nożnej podczas meczy na trybunach zasiadało kilkanaście tysięcy ludzi, dosłownie nie było gdzie ,,szpilki” wcisnąć, a apogeum sięgało podczas meczy w Śląsko-Zagłębiowskim Klasyku z AKS-em Niwką Sosnowiec gdzie na boisku nikt nie cofał nóg, było bardzo brutalnie ale i walecznie, a kibice z Górnego Śląska i Zagłębia tłumnie wypełniali stadiony czy ten w Mysłowicach czy w Sosnowcu, a po meczu toczyli regularne bitwy. Podobnie było podczas spotkań z GKS-em Tychy czy Górnikiem Wesoła – podczas Wielkich Derb Mysłowic, jednak Wesoła zawsze była mniejszością. Do dziś w Mysłowicach to Kocina jest na topie.


Dominik DoMeL Żymła